Beskid Niski to doskonałe warunki do wypoczynku na łonie natury. Cisza, spokój, piękna przyroda, bezdroża, lasy, czyste powietrze, to wszystko tu jest. Można tu naprawdę odpocząć, zrelaksować się, zresetować myśli, zwolnić tempo. Góry Beskidu Niskiego uważane są za najmniej zatłoczone góry w Polsce. Na górskich szlakach można nikogo nie spotkać albo pojedyncze osoby.

Nasz dom znajduje się na obszarze Natura 2000 – Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków Beskid Niski. Można tu obserwować i posłuchać wielu chronionych ptaków, szczególnie orlika krzykliwego, bociana czarnego, derkacza, dzięcioła zielonego. Bardzo często „odwiedzają” nas dzikie zwierzęta, z tarasu czy okna pokoju można poobserwować, jelenie, sarny, lisy, zające. W lesie, szczególnie jesienią można spotkać salamandrę plamistą. Jak ktoś będzie miał szczęście to spotka i skrytego rysia.

Kilkanaście kilometrów od naszego domu zaczyna się Magurski Park Narodowy. To jeden z 23 parków narodowych w Polsce. Na terenie parku wyznaczone są szlaki piesze, rowerowe i konne a także ścieżki przyrodnicze. Więcej informacji na stronie: http://www.magurskipn.pl/ .

Dużą atrakcją zarówno dla dzieci jak i dorosłych jest oczywiście Zalew Klimkówka. W Klimkówce na plaży są wypożyczalnie kajaków i rowerków wodnych, działa również szkółka windsurfingu. Naszym Gościom często polecamy wypoczynek nad rzeką. W wielu miejscach, zarówno w Uściu jak i najbliższej okolicy, występują miejsca ze swobodnym i płytkim brzegiem rzek. Woda w rzece jest czysta, w ostatnich latach corocznie spotykane są raki, a jak są raki to woda musi być czysta.

Zalew Klimkówka to oczywiście wymarzone miejsce dla miłośników wędkowania. Zezwolenia krótko- i długoterminowe na wędkowanie można kupić w Sklepie Spożywczo-Przemysłowym Halina Haluch przy rondzie w Uściu Gorlickim.
Więcej o wędkowaniu, pozwoleniach i cenniku na stronie https://klimkowka.wedkuje.pl/media/index.php?MediumID=1094 lub https://pzwns.info.pl/zasady-polowu-i-skladki/

Jesienią okoliczne lasy obfitują w grzyby, szczególnie borowiki szlachetne i rydze. Jak jest wysyp rydzów, to można je dosłownie kosić kosą, tak dużo ich jest.