Gorlice – miasto światła
Nie wszyscy są świadomi, że w Gorlicach mieszkał Ignacy Łukasiewicz, światowej sławy pionier nafciarstwa, farmaceuta i odkrywca, wynalazca pierwszej na świecie lampy naftowej, która w 1854 r., rozświetliła skrzyżowanie ruchliwych traktów handlowych w Gorlicach.
W Gorlicach koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Regionalne PTTK im. Ignacego Łukasiewicza oraz Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów.
Natomiast u zbiegu ulic Kościuszki i Węgierskiej warto zobaczyć kapliczkę z rzeźbą Jezusa Frasobliwego z 1573 – miejsce, w którym zapalono pierwszą na świecie uliczną lampę naftową.
Zwiedzając Rynek polecam skręcić w ul. Piekarską, gdzie znajduje się lokalna piekarnia. Można kupić pyszny cieplutki chleb.
W Gorlicach w różnych punktach miasta na ścianach namalowane są piękne murale owadów z kolekcji entomologicznej ks. Bronisława Świeykowskiego, których autorem jest Mgr Mors, artysta z Nowego Sącza. Na podwórku wewnętrznym ratusza jest na przykład nadobnica alpejska, na murze przy ul. Krętej jest wojsiłka zwyczajna, a przy ul. Korczaka – modliszka.
Więcej o atrakcjach Gorlic na stronie: https://www.gorlice.pl/pl/298/0/atrakcje-i-zabytki-gorlic.html
Wysowa Zdrój
Wysowa Zdrój to miejscowość uzdrowiskowa. Można tu pospacerować po Parku Zdrojowym, w którym możemy również wejść do Pijalni Wód Mineralnych i skosztować kilku wód leczniczych. W Wysowej warto zobaczyć Cerkwię św. Michała Archanioła z 1779 r. i koniecznie odwiedzić Centrum Produktu Turystycznego i Kulturowego Beskidu Gorlickiego, w którym można znaleźć rękodzieło, obrazy i pamiątki https://www.facebook.com/Centrum-Produktu-Turystycznego-i-Kulturowego-Beskidu-Gorlickiego-259149621704697/ .
W Wysowej Zdrój są trzy sanatoria, w których można skorzystać z różnych zabiegów leczniczych. Warto również wybrać się na wycieczkę na Świętą Górę Jawor, gdzie miało miejsce objawienie maryjne. Na Górę Jawor corocznie odbywają się pielgrzymki wyznawców prawosławia. Na górze jest mały kościółek upamiętniający objawienie oraz studnia ze świętą wodą, z której polecamy zaczerpnąć wody. Kawałek za kościółkiem, dosłownie kilka minut spacerem dochodzimy do granicy ze Słowacją, skąd rozpościera się przepiękny widok na ich stronę. Szlak na Górę Jawor jest bardzo łatwy, można wejść nawet z małym dzieckiem. Jeśli ktoś nie chce lub z jakiś przyczyn nie może iść pieszo z samej Wysowej, to daleko da się podjechać samochodem, gdzie w lesie przy szlaku znajduje się parking.
Krynica-Zdrój
Najważniejsze atrakcje Krynicy Zdrój to przede wszystkim deptak, Góra Parkowa i Park Zdrojowy, kolejka gondolowa na Jaworzynę Krynicką, wieża widokowa Słotwiny, Muzeum Nikifora, Muzeum Zabawek, spływ Popradem (kajakiem lub pontonem). W okresie zimowym natomiast do Krynicy warto wybrać się na narty i snowboard, gdzie znajduje się kilka stacji narciarskich.
Więcej atrakcji znajdziesz tu: http://www.atrakcjekrynicy.pl/krynica-zdroj-atrakcje.html
Muszyna
Muszyna to miasto uzdrowiskowe położone w Dolinie Popradu. W ostatnich latach miasto prężnie się rozwija i inwestuje duże środki w rewitalizację terenów zielonych.
Najważniejsze atrakcje Muszyny to:
– Ogrody Sensoryczne w Muszynie (Ogrody Zmysłów)
– Ogrody Biblijne
– Ogród świateł
– Park Zdrojowy Baszta
– Park Zdrojowy Zapopradzie
– Zamek w Muszynie
– Muzeum Regionalne w Muszynie
– Liczne ścieżki rowerowe wokół Muszyny
Więcej na stronie: https://muszyna.pl/pl/1856/0/strona-glowna.html
Bardejov (Słowacja)
Bardejov na Słowacji położony jest zaledwie 35 km od Uścia Gorlickiego. Warto wybrać się tam na wycieczkę.
Zanim dotrzemy do Bardejowa polecam zwiedzenie ruin Zamku w Zborovie, znajdującego się po drodze do Bardejowa dosłownie kilka kilometrów przed tym miastem. Zamek posadowiony jest na szczycie niewielkiej góry, wejście zajmuje około 30 minut.
W Bardejowie trzeba przede wszystkim zobaczyć rynek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, piękne kolorowe kamieniczki, wąskie uliczki tworzą niesamowity klimat. Na rynku polecamy zwiedzić kościół Św. Idziego i w środku kościoła koniecznie wejść na dzwonnicę kościoła, gdzie rozpościera się niesamowity widok na całą okolicę. Za wejście do kościoła (i ty samym na dzwonnicę) trzeba zapłacić kilka euro. Przy wejściu siedzi osoba, która pobiera opłatę.
Przy rynku i bocznych uliczkach wokół niego jest mnóstwo klimatycznych restauracji, gdzie można napić się kawy czy cos zjeść.
Na przedmieściach Bardejova warto skorzystać z basenów w Bardejovskich Kupelach.
https://slovakia.travel/pl/bardiow-bardejov
Biecz
Miasto Biecz ze względu na bogatą historię często jest nazywane „perłą Podkarpacia” lub „małym Krakowem”. Biecz był miastem królewskim położonym na przecięciu szlaków handlowych, prawa miejskie otrzymał już w 1257 r.
W Bieczu warto zwiedzić: rynek i ratusz, mury miejskie, baszty i barbakan, Muzeum „Dom z basztą”, szpital Świętego Ducha, kościół i klasztor Franciszkanów, Muzeum „Kromerówka”.
Więcej o zabytkach Biecza na stronie: http://biecz.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&menu=28&strona=1
Nowy Sącz
Nowy Sącz bogaty jest w przeróżne atrakcje turystyczne, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Polecamy zwiedzić przede wszystkim: Miasteczko Galicyjskie, Sądecki Park Etnograficzny, Rynek i Zamek, Dom Gotycki, Synagogę, Bazylikę Św. Malgorzaty.
Więcej na stronie: https://www.polskieszlaki.pl/nowy-sacz-atrakcje/